Champix®
Mi ez a gyógyszer?
A VARENIKLIN egy a dohányzásról való leszokást segíto gyógyszer. Viselkedésmódosítással és tanácsadással együtt alkalmazzák, hogy segítsenek Önnek leszokni a dohányzásról.
Miről kell egyeztetnem a kezelőorvosommal, mielőtt szedni kezdem a vareniklint?
Hogy meggyőződjön arról, hogy Ön biztonsággal szedheti a vareniklint, tájékoztassa orvosát arról, hogy Ön szenved-e az alábbi betegségek valamelyikében:
- szívbetegség, keringési problémák;
- veseelégtelenség (vagy részt vesz-e Ön dialízisen);
- korábbi depresszió vagy elmebetegség.
A gyógyszert az amerikai OGYI a terhességre veszélyt jelentő szempontból C kategóriába sorolta. Nem ismert, hogy a varenaklin kárt tesz-e a fejlődő magzatban. Tájékoztassa orvosát ha Ön terhes vagy tervezi a terheségget a gyógyszer alkalmazásának ideje alatt. Nem ismert, hogy a vareniklin bejuthat-e az anyatejbe vagy hogy árthat-e egy szoptatós babának. Ne szedje ezt a gyógyszert a szoptatás ideje alatt kezeloorvosa tudta nélkül. Ne adja ezt a gyógyszert 18 éven aluli személyeknek.
Hogyan alkalmazzam ezt a gyógyszert?
Figzelmesen kövesse az orvos utasításait. Szedje pontosan úgy, ahogy azt az orvos javasolta. Ne vegyen be az előírtnál több vagy kevesebb adagot és ne szedje a gyógyszert tovább, mint javallott. Kövesse a betegtájékoztatóban leírtakat.
A vareniklin szedésének kétféle módja közül választhat. Kérdezze orvosát az Önnek leginkább megfelelőről.
- Válasszon egy dátumot, amikor le akarja tenni a cigarettát és kezdje szedni a vareniklint az adott időpont előtt egy héttel. Ez idő alatt a hatóanyag felgyülemlik a szervezetében.
- A vareniklin szedését kitűzött dátum nélkül is elkezdheti. Amint szedni kezdi a gyógyszert, válasszon egy olyan leszokási dátumot, ami a kezelés megkezdése után 8.-35. nap közé esik.
Hogy növelje esélyét a dohányzásról való leszokásra, az előre kiválasztott napon tegye le a cigarettát. A vareniklint étkezés után sok folyadékkal vegye be.Első alaklommal csak kis adag vareniklint vegyen be, majd folyamatosan emelje a dózist a kezelés első néhány napja alatt. Pontosan kövesse orvosa adoagolással kapcsolatos utasításait.
A legtöbb esetben a vareniklin kezelés 12 hétig tart. Orvosa javasolhat még egy 12 hétig tartó vareniklin kezelést annak érdekében, hogy segítse Önt a dohányzásról való biztos leszokásban.
A legjobb eredmény érdekében rendszeresen használja a vareniklint. Még azelőtt írassa fel a következo adagot, mielőtt teljesen kifogyna a gyógyszerből. A vareniklin kezelés alatt folyamatos orvosi felügyelet javasolt.
Mi történik, ha kihagyok egy adagot?
A kihagyott gyógyszert mihamarabb pótolja. Ne vegye be az elmulasztott adagot, ha rövid időn belül be kell vennie a következő dózist. Ne vegyen be több gyógyszert, hogy pótolja az elmulasztott adagot.
Mit kell kerülnöm a vareniklin szedése közben?
Ez a készítmény ronthatja a szellemi képességet vagy a reakcióidőt. A dohányzásról való leszokás közben felléphetnek hangulat- vagy viselkedésbeli változások. Amíg megtapasztalja, hogy a vareniklin és a dohányzás elhagyása milyen hatást gyakorolnak Önre legyen óvatos vezetés vagy bármi olyan tevékenység közben ami óvatosságot és éberséget követel.
Ameddig orvosa másként nem javasolja, ne szedjen más dohányzás elhagyást segítő készítményt.
Milyen mellékhatásai lehetnek ennek a gyógyszernek?
Azonnal kérjen sürgosségi ellátást, ha az alábbi allergiás reakciók bármelyikét tapasztalja: csalánkiütés; légzési nehézségek; arc-, száj-, nyelv-, vagy torok puffadás. Azonnal hagyja abba a gyógyszer szedését és keresse fel kezelőorvosát ha bármilyen hangulat- vagy viselkedésbeli változást tapasztal, mint például: zavarodottság, szorongás, pánikrohamok, hallucinációk, halálfélelem, vagy ha izgulékonynak, zavartnak, agresszívnek, nyugtalannak, ellenségesnek, depressziósnak, (mentálisan vagy fizikálisan) hiperaktívnak érzi magát vagy öngyilkos gondolatai támadnak.
Családtagjainak és egyéb gondviselőinek is jelentenie kell hangulat- vagy viselkedésváltozásait.
Azonnal keresse fel kezelőorvosát, ha az alábbi súlyos mellékhatások valamelyikét tapasztalja:
- mellkasi fájdalom vagy szorítás, szorító fájdalom a nyakban vagy állkapocsban, a karban és a vállban terjedő fájdalom, hányás, verejtékezés, általános rossz közérzet;
- szédül vagy nehezen kap levegőt;
- leginkább a test egyik oldalán jelentekző hirtelen zsibbadtság vagy gyengeség;
- hirtelen erős fefájás; zavarodottság; a látásban, beszédben vagy egyensúlyban fellépő problémák;
- véraláfutások, szokatlan vérzés, véres vizelet vagy széklet, vért köhög fel vagy hányása kávézaccra emlékeztet;
- láz, erősen hólyagos torok és fejfájás, hámlás, vörös borkiütés;
- kezdődő, enyhe mértékű hólyagos bőrkiütés.
Kevésbé súlyos mellékhatások lehetnek:
- hányinger (ez néhány hónapig is fennállhat);
- gyomorfájás, emésztési zavar, székrekedés, puffadás;
- gyengeség, fáradtság;
- száraz száj, kellemetlen szájíz;
- fejfájás;
- alvási zavarok (álmatlanság) vagy szokatlan álmok.
Hol tároljam a gyógyszert?
Gyermekektől távol tartandó.
Tárolás szobahomérsékleten, nedvességtől és sugárzó hőtől távol.
A fel nem használt gyógyszereket a szavatossági idő lejárta után dobja ki.